Bukowina Tatrzańska to mała miejscowość turystyczno-wypoczynkowa na Podhalu. Jest jedną z miejscowości położonych najbliżej Tatr, dlatego mówi się, że należy do Skalnego Podhala. Turystów przyciąga zazwyczaj wysoka liczba stoków narciarskich oraz duża baza noclegowa, co jest ogromną zaletą porównując inne podhalańskie miejscowości. Bukowina zachwyca pięknymi krajobrazami oraz żywą tradycją góralską.
Wieś ma ponad 400 lat, ale jej dokładna data powstania nie jest znana. Pierwszymi osadnikami byli mieszkańcy różnych części Europy. Zajmowali się przeważnie rolnictwem oraz hodowlą i wypasem owiec. Na początku XX wieku tereny tatrzańskie zaczęli odwiedzać ludzie nauki, sztuki i polityki. Zauważyli piękno polskich gór oraz „egzotykę” góralskiego folkloru. Zatrzymywali się w Bukowinie, która leżała na trasie do Morskiego Oka. Góralska muzyka, taniec, sztuka, strój, gwara tak bardzo zafascynowała inteligencję, że powracali często na te tereny. Wśród swych znajomych promowali Bukowinę, jako miejsce odpoczynku ciała i duszy.
W 1928 roku powstał Dom Ludowy, który do tej pory skupia życie kulturalne. Co roku odbywają się tam imprezy m.in. Sabałowe Bajania, Sejmik Wiejskich Teatrów Ludowych oraz Góralski Karnawał. Działa w nim Szkoła Ginących Zawodów, w którym przez cały rok trwają warsztaty tradycyjnych rzemiosł. Uczestnikami mogą być dzieci i młodzież z całego kraju.
Mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej są silnie związani z tradycją Podhala. Z dumą noszą piękne stroje regionalne, które zachwycają przybyłych turystów. Zakładają je nie tylko na wielkie uroczystości, ale również na co dzień noszą skromniejsze odpowiedniki. Na wsi działają zespoły regionalne, które uczą młodych mieszkańców śpiewu, tańca i gry na instrumentach. Duża część budynków bukowińskich została wzniesiona w stylu witkiewiczowskim, znanym z architektury Zakopanego. Styl wprowadził Stanisław Witkiewicz w latach 90 XIX wieku.
Atrakcje
Bukowina stała się jedną z największych w Polsce stacji narciarskich. Wymienić należy stację Rusiński oraz kompleks rekreacyjny Terma Bukowina. Dodatkowo funkcjonują liczne, mniejsze wyciągi. Termy bukowińskie to centrum rozrywki dla całej rodziny oraz ośrodek rehabilitacyjny.
Zachęcamy do udziału w corocznym Góralskim Karnawale, który odbywa się w lutym. Od początku istnienia karnawału, czyli od 1973 roku organizowane są wyścigi kumoterek, czyli sań z kumotrem i kumoszką ciągniętych przez konia. Obejrzeć można wyścigi skiring oraz ski-skiring. Podczas imprezy organizowany jest również konkurs tańca góralskiego i zbójnickiego. Należy wspomnieć o przeglądzie grup kolędniczych, które przypominają zanikające tradycje bożonarodzeniowe.
Sabałowe Bajania nazywane są wielkim świętem folkloru. Od samego początku impreza cieszy się dużą popularnością, ściąga rzesze ludzi z całej Polski. Wydarzenie to święto tradycji ludowej, śpiewu, tańca, muzyki i gwary.
Konkurs tańca zbójnickiego podczas Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej
Tags: Podhale