Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach znajdujące się na przedmieściach Bielska Podlaskiego (województwo podlaskie) założone zostało z inicjatywy regionalisty Doroteusza Fionika w 1993 roku. Jest to muzeum typu skansenowskiego o charakterze etnograficzno – historycznym. W skład tego niewielkiego, ale prężnie działającego skansenu wchodzą zaledwie dwa domy: drewniana chata z pocz. XX wieku oraz dom mieszczański z Bielska Podlaskiego pochodzący z wieku XIX.
Od 2000 roku Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach działa jako stowarzyszenie, którego celem jest zachowanie i kultywowanie tradycji historycznych, kulturowych oraz językowych Podlasia i Polesia. Muzeum organizuje wystawy czasowe, warsztaty rękodzieła ludowego, a także tradycyjnego śpiewu i tańca podlaskiego. Przy muzeum działa również folklorystyczny zespół „Żemerwa” wykonywający pieśni ludowe tego regionu.
Co roku latem przy muzeum organizowane są Podlasko – Poleskie Spotkanie Żniwne „Oleń po boru chodit”. Nazwa festiwalu wzięła się od pierwszych słów tradycyjnej białoruskiej pieśni żniwnej. Festiwal „Oleń po boru chodit” jest międzynarodowym wydarzeniem folklorystycznym w dużym stopniu nawiązującym do tradycyjnej obrzędowości żniwnej regionu Białostocczyzny i taki jest też jego cel – ukazanie zanikającego folkloru tego rejonu, ale celem jest również integracja grup etnicznych zamieszkujących ten teren.
Historia zasiedlania obszaru Białostocczyzny to nieprzerwane ścieranie się wpływów kulturowych z trzech głównych kierunków: z północy ludów bałtyckich, ze wschodu i z południowego-wschodu ludności wschodniosłowiańskiej oraz z zachodu ludności zachodniosłowiańskiej. Najsilniejsze były wpływy dwóch ostatnich kultur: katolickiej zachodniej oraz prawosławnej wschodniej.
Procesy te w ciągu wieków spowodowały powstanie specyficznego konglomeratu kulturowego na tym terenie. Współcześnie Podlasie jest najbardziej zróżnicowanym pod względem narodowościowym i religijnym regionem w Polsce.
Oddziaływanie różnorodnych czynników miało także wpływ na kształtowanie się obrzędowości rolniczej na tym terenie, gdzie bardzo długo żywe były wszelkie praktyki magiczne, wierzenia i obrzędy mające zapewnić pomyślność losu. W ciągu ostatnich lat nastąpił szybki zanik wielu takich praktyk, dlatego tym bardziej cenna jest działalność Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.
Źródło zdjeć: https://www.facebook.com/studziwody?fref=ts
Tags: podróżnik