Dom Tańca Tradycyjnego to przestrzeń, gdzie młodzi ludzie mogą spotkać się z tradycyjną muzyką ludową danego regionu. Domy Tańca propagują naukę autentycznej muzyki od starych wiejskich muzykantów, śpiewaczek i tancerzy. Prowadzane są wyjazdy terenowe na wieś w celu poszukiwania i odkrywania ludowych muzykantów i ich twórczości. Organizowane są potańcówki, zabawy, warsztaty śpiewu tradycyjnego gry na instrumentach, tańców ludowych. Istotną kwestią jest niezależność Domów Tańca od oficjalnych instytucji kultury i brak instruktorów.
Ruch Domów Tańca został zapoczątkowany na Węgrzech w latach 70. XX. Młodzi ludzie pochodzący z miast zaczęli interesować się tradycyjną muzyką z rejonu Transylwanii. Wyjeżdżano na wieś do lokalnych muzykantów i uczono się od nich muzyki i tańca. Ważne było zachowanie autentyczności – niczego nie zmieniano ani nie urozmaicano. Głównym wydarzeniem orgaznizowanym przez Domy Tańca był Tabor – letni obóz z warsztatami tanecznymi i muzycznymi.
W Polsce zainteresowanie autentyczną („żywą”) muzyką ludową pojawiło się w latach 90. XX wieku. Była to opozycja do działających wówczas zespołów folklorystycznych i muzyki biesiadnej. Pierwszy Dom Tańca powstał w Warszawie w 1994 roku. Swoje działania skupia wokół muzyki tradycyjnej Polski Centralnej i Wschodniej: Mazowsza, Kurpiów, regionu Radomskiego i Lubelskiego. Do form działalności Warszawskiego Domu Tańca zaliczyć należą: badania terenowe na wsi połączone z nagraniami archiwalnymi audio, foto i filmowymi; zabawy przy muzyce wiejskich kapel z udziałem wiejskich tancerzy i śpiewaków; warsztaty muzyczne; projekty edukacyjne – zajęcia w oparciu o kulturę tradycyjną dla dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach i domach kultury; Tabor Domu Tańca – letni festiwal edukacyjno-artystyczno-naukowy, na który składają się warsztaty instrumentalne, śpiewacze, taneczne, wykłady o kulturze tradycyjnej, koncerty, potańcówki, wystawy; wystawy fotografii archiwalnych i pokazy filmów etnograficznych; archiwum muzyczne zdeponowane w Instytucie Sztuki PAN. Stowarzyszenie Warszawski Dom Tańca wydał także serię płytową zatytułowaną „In Crudo” oraz kwartalnik „Wędrowiec” i biuletyn „Korzenie”.
Warszawski Dom Tańca jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla sztuki ludowej.
W Polsce działa kilka Domów Tańca. Między innymi w Poznaniu, Kielcach, Krakowie.
Źródło: domtanca.art.pl
Tags: muzyka