Medynia Głogowska to wieś położona w województwie podkarpackim, w gminie Czarna w odległości około 20 km od Rzeszowa. Medynia Głogowska wraz z sąsiednimi miejscowościami: Medynią Łańcucką, Pogwizdowem i Zalesiem tworzy znany ośrodek garncarski.
Chociaż tradycje garncarskie w tym ośrodku nie są stare – ośrodek ten powstał w drugiej połowie XIX wieku, już po uwłaszczeniu – działał on bardzo prężnie. Wpływ na przyjęcie się garncarstwa w tym regionie miały sprzyjające warunki w postaci pokładów niezbędnego surowca – gliny, konieczność podjęcia dodatkowego pozarolniczego zajęcia oraz duża chłonność rynku. Według samych garncarzy medyńskich pierwszych garncarzy sprowadzono z Kołomyi i to oni nauczyli rzemiosła miejscowych rolników.
W XIX wieku w samej Medyni działało około 120 warsztatów. Wyrabiano przede wszystkim wszelkiego rodzaju garnki, dzbany na wodę i mleko, donice, naczynia na ziarno oraz miód oraz dwojaki służące do noszenia obiadu w pole. Już w okresie międzywojennym garncarstwo zaczęło tracić na znaczeniu – wyroby gliniane zastąpione zostały blaszanymi i fajansowymi.
Garncarstwo w Medyni „odżyło” w latach 50. XX wieku za sprawą leżajskiej spółdzielni „Cepelia”. Panowała wówczas moda na „ludowość”. Medynia Głogowska stała się znanym w Polsce ośrodkiem ludowego rzemiosła artystycznego. Poza naczyniami użytkowymi i dekoracyjnymi wykonywano również różnego rodzaju zabawki-gwizdki. W latach 80. zaczął się spadek zainteresowania rzemiosłem artystycznym, na początku lat 90. rozwiązano „Cepelię”, co spowodowało niemalże całkowity upadek garncarstwa w Medyni.
W 2000 r. Gmina Czarna rozpoczęła realizację projektu „Medynia – gliniane złoża”,
w ramach którego utworzono Zagrodę Garncarską. Tworzą ją XIX-wieczne budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem i tradycyjny piec do wypalania ceramiki. W okresie wakacyjnym organizowane są tutaj kilkudniowe warsztaty garncarskie, a przez cały rok odbywają się zajęcie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Pod okiem garncarzy można się nauczyć toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie oraz wypalania ceramiki w piecu. Zagroda Garncarska jest idealnym miejscem do prowadzenia zajęć ergoterapii (terapii zajęciowej, terapii pracą), która uważana jest za ogniwo pośrednie między zabiegami leczniczymi a normalną aktywnością życiową i zawodową.
W 2004 r. Gmina Czarna zrealizowała kolejny projekt, w ramach którego wytyczono i oznakowano ścieżkę turystyczną „Garncarski Szlak”, która prowadzi do wszystkich obiektów związanych z dawnym ośrodkiem garncarskim na terenie czterech miejscowości. Poza Zagrodą Garncarską, stanowiącą bazę całej trasy, można więc odwiedzić Galerię Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal, utworzoną w rodzinnym domu artystki. Duże wrażenie na turystach robi mozaika ceramiczna znajdująca się w kościele parafialnym p.w. Nawiedzenia NMP. Mozaika zdobiąca ścianę prezbiterium, chór i ambonę zaprojektowana została przez architekta Budziło z Krakowa i wykonana przy pomocy miejscowych garncarzy w latach 1958-1959. Z tego samego materiału wykonane zostały również stacje Drogi Krzyżowej. Tablice kierunkowe ustawione na szlaku informują o tradycyjnych pracowniach ceramicznych. Przy odrobinie szczęścia można zastać garncarza przy wypalaniu naczyń lub podczas wyjmowania z pieca gotowych produktów.
Na trasie szlaku znajdują się także pracownie artystyczne, stary cmentarz z zabytkowymi nagrobkami, charakterystyczne dla tego regionu przydrożne kapliczki a także miejsca atrakcyjne przyrodniczo, jak bobrowiska, leśne stawy, punkty widokowe.
„Garncarski szlak” to 30-kilometrowa pętla z wypożyczalnią rowerów, miejscami przystankowymi, tablicami informacyjnymi, gospodarstwami agroturystycznymi.
ZAGRODA GARNCARSKA W MEDYNI GŁOGOWSKIEJ
CZYNNA OD 15 KWIETNIA DO 30 PAŹDZIERNIKA
REZERWACJA GRUP ORAZ WARSZTATÓW – TEL.17 226 23 23
KARCZMA „U GARNCARZY” W MEDYNI GŁOGOWSKIEJ
CZYNNA CODZIENNIE OD 10.00 DO 22.00
KONTAKT: tel. 662 622 006
17 / 77 26 830
e-mail: karczmamedynia@o2.pl
Facebook: Karczma u Garncarzy
Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej k/Łańcuta
37-125 Czarna 260c
www.gok-czarna.pl
e-mail: biuro@gok-czarna.pl
tel/fax: (017) 226-23-23
Biuro czynne w godzinach od 7.00 do 15.30.
www.zagrodagarncarska.pl
Źródła:
Anna Targowska Medyński ośrodek garncarski [w:] Prace i materiały z badań etnograficznych, Rzeszów 1979.
www.zagrodagarncarska.pl
Źródło zdjęcia: www.biznesistyl.pl/lifestyle/podroze/553_medynia-stolica-garncarstwa.html
Tags: rzemiosło