Gmina Wojciechów położona jest na zachód od Lublina, na obrzeżu „trójkąta turystycznego” Nałęczów – Kazimierz Dolny – Puławy. Wojciechów znany jest przede wszystkim z odbywających się tutaj imprez kowalskich: Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej oraz Ogólnopolskich spotkań Kowali. W Wojciechowie mieści się Muzeum Kowalstwa, 90-letnia kuźnia, działa także Stowarzyszenie Kowali Polskich.
Dzięki pielęgnacji kowalskich tradycji i działań mających na celu ochronę tego ginącego zawodu, Wojciechów stał się centrum kowalstwa w Polsce. Powstał tutaj Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji, który obejmuje sześć „gwoździ programu”, pozwalających poznać kowalstwo od procesu wytopu metali do powstania gotowej podkowy:
- Pierwszy Gwóźdź Programu: Muzeum Kowalstwa
Muzeum znajduje się na szczycie XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej. W programie znajdują się między innymi, takie atrakcje jak: opowieści z życia kowala; Zwiedzanie ekspozycji liczącej ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej; ostrzenie siekiery czy granie marsza kowalskiego na kowadle.
- Drugi Gwóźdź Programu: Podkowa z masy solnej
Zajęcia warsztatowe w Wieży Ariańskiej dla dzieci i młodzieży, które obejmują wykonywanie podkowy z masy solnej.
- Trzeci Gwóźdź Programu: Kuźnia Romana Czernieca
Jedna z najsłynniejszych kuźni w Polsce wybudowana w 1920 roku. Do dziś wykonywane są tu ręcznie wyroby artystyczne, naprawiane narzędzia rolnicze oraz podkuwane konie.
- Czwarty Gwóźdź Programu: Obiad u kowalowej
Gospodarstwo agroturystyczne Danuty Czerniec zaprasza odwiedzających Wojciechów na domowe obiady.
- Piąty Gwóźdź Programu: Chata kowala
Miniskansen „Wojciechowska Zagroda” zaprasza do zwiedzania chałupy kowala z pocz. XIX wieku, w której oprócz tradycyjnych sprzętów domowych znajdują się narzędzia i wyroby użytkowe wykonywane w kuźni. Obok chaty zobaczyć można oryginalną drewnianą kuźnię z 1918 roku z pełnym wyposażeniem oraz wystawę maszyn i sprzętów rolniczych.
- Szósty Gwóźdź Programu: Wytapianie i odlewanie metali w piecu-dymarce
Zajęcia warsztatowe w Młynie Hipolit dla grup dziecięcych i młodzieżowych, podczas których wytopiony w dymarce metal jest odlewany w formie, którą każdy z małych artystów wykonuje z gliny według własnego projektu.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
24-204 Wojciechów 9
Tel./fax : (081) 517 72 10
(081) 517 76 22
e-mail: gok@agroturystyka.pl
e-mail: kowale@kowale.com.pl
Źródło zdjęcia:
www.subregionmagurski.eu
Tags: rzemiosło