Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku (województwo warmińsko-mazurskie) jest jednym z najstarszych skansenów na terenie Polski. W 1909 roku zapadła decyzja o utworzeniu w Królewcu (ówczesnej stolicy Prus Wschodnich) muzeum architektury wiejskiej na terenie Królewieckiego Ogrodu Zoologicznego. Park Etnograficzny, zwany „Dorfmusem” został otworzony w 1913 roku. Prezentowano w nim ok. 20 kopii obiektów z XVIII i XIX wieku reprezentujących charakterystyczne budownictwo mieszkalne, sakralne, przemysłowe oraz gospodarcze każdego z regionów wchodzących w skład Prus Wschodnich. W latach 1938-1942 przeniesiono muzeum do Olsztynka. Nie udało się jednak przenieść wszystkich obiektów.
Po II wojnie światowej Olsztynek znalazł się w granicach Polski. Opiekę nad zespołem muzealnym przejął Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie. W 1962 roku Park Etnograficzny w Olsztynku zyskał status Oddziału Muzeum Mazurskiego, a w 1969 roku został przekształcony w autonomiczną placówkę o nazwie: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.
Obecnie skansen w Olsztynku zajmuje około stu hektarów, z czego na trzydziestu pięciu hektarach znajduje się 68 obiektów architektonicznych (13 przeniesionych z Królewca) dużej i małej architektury z terenu Warmii, Mazur, Powiśla, tzw. Małej Litwy (tereny wschodniej Republiki Litewskiej i północnej części Obwodu Kaliningradzkiego) i Sambii (część Obwodu Kaliningradzkiego) oraz ekspozycje rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia, a także stanowisko archeologiczne i grób kurhanowy skrzynkowy z wczesnej epoki żelaza (500 p.n.e.).
Muzeum w Olsztynku organizuje liczne warsztaty rękodzielnicze, lekcje muzealne, stałe i czasowe wystawy oraz imprezy plenerowe, takie jak jarmarki sztuki ludowej, dożynki czy Dni Dziedzictwa.
Kontakt:
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
ul. Leśna 23
11-015 Olsztynek
Strona internetowa: muzeumolsztynek.com.pl
Źródło zdjęcia: www.travelin.pl/miasto/olsztynek
Tags: skanseny