Zgodnie ze swą ogólną definicją muzeum to instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami, posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną, a jego zasoby mogą być udostępniane publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych. Wyróżnia się trzy podstawowe funkcje muzeum:
- Funkcja ochronna (zbieranie okazów muzealnych, ich porządkowanie i systematyzowanie)
- Funkcja edukacyjna, właściwie kulturalno – naukowa i wychowawcza (tworzenie możliwości obcowania z dziełem sztuki jako wartością poznawczą i estetyczną)
- Funkcja estetyczna (kształtowanie wrażliwości na piękno kultury)
Nazwa muzeum pochodzi z łacińskiego musaeum, które z kolei utworzono z greckiego mouseion – miejsce lub świątynia przeznaczona muzom, greckim bóstwom poszczególnych gałęzi sztuki. Wyróżnia się różne rodzaje muzeów, między innymi ze względu na typ eksponatu. – biorąc pod uwagę ten podział wyróżnić można między inna mymi muzeum etnograficzne. W Polsce działa kilkanaście muzeów etnograficznych. Do największych zalicza się muzeum w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie…
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie:
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie gromadzi świadectwa różnorodności i bogactwa kultur całego świata, czyniąc je wartością ogólnonarodową i dobrem powszechnym społeczeństwa otwartego.
Warszawskie Muzeum Etnograficzne jest jednym z najstarszych muzeów tego typu w Polsce. Powstało w roku 1888 i gromadzi ok. 74 tysiące obiektów eksponowanych na 6 wystawach stałych. Co roku organizowanych jest także 12 wystaw czasowych. W swoich zbiorach muzeum posiada kolekcję tradycyjnej sztuki afrykańskiej, obiekty z terenu Australii i Malezji – maski, rzeźby, amulety, przedmioty codziennego użytku, przedmioty sztuki rzemiosła pochodzące z Azji, ale także obiekty związane z rodzimą sztuką ludową, rzemiosłem, strojami i obrzędami.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
www.ethnomuseum.pl
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie:
Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało z pasji i szacunku dla kultur. Dla kultury chłopskiej. Dla kultur europejskich. Dla kultur egzotycznych.
Dziś chce być miejscem nowego opisywania świata, przeszłego i dzisiejszego, dalekiego
i bliskiego. Świata obyczaju, który jest lustrem dla nas samych.
Innymi słowy chce być miejscem myślenia, rozumienia siebie oraz innych.
Jedno z największych i najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce. Muzeum Etnograficzne w Krakowie zostało otwarte 19 lutego 1911 roku dzięki niestrudzonym wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa-amatora i kolekcjonera wytworów kultury ludowej. W ciągu niemal stu lat nieprzerwanego istnienia muzeum powiększyło swoje zbiory do ponad 80 tysięcy eksponatów. Prezentowało je na wystawie stałej oraz na licznych wystawach czasowych, prowadząc przy tym intensywną działalność naukową, wydawniczą i oświatową, której celem była realizacja misji wyznaczonej przez jego założycieli.
Wystawa stała dotyczy polskiej kultury ludowej. Eksponaty pochodzą głównie z XIX wieku. Zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie pozwalają zapoznać się z minionymi – często bezpowrotnie – obrazami wsi. Przywołują zwyczajne, codzienne życie rolnika czy pasterza, ale opowiadają też o zdarzeniach uroczystych i niezwykłych, związanych z tradycyjnymi obrzędami i magią. W muzeum prezentowane są także ciekawe wystawy czasowe.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Plac Wolnica 1
31-066 Kraków
etnomuzeum.eu
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu:
Muzeum założone zostało w 1959 roku, w dawnym Arsenale artyleryjskim z 1824 roku w celu dokumentowania kultury ludowej na Kujawach, Pałukach, Kaszubach i ziemi chełmińskiej. kolekcja muzeum liczy ponad 60 tys. obiektów z całej Polski. Muzeum gromadzi zbiory i materiały dokumentacyjne z zakresu etnografii i etnologii oraz dziedzin pokrewnych, dotyczące: kultur tradycyjnych i ludowych polskich regionów etnograficznych, kultur mniejszości etnicznych i religijnych współegzystujących z kulturą polską w historycznych i obecnych granicach kraju, kultur polskich mniejszości za granicą, kultur popularnych i typu ludowego w Polsce. Przy muzeum znajduje jest Park Etnograficzny (skansen) o pow. 1,7 ha, prezentujący budownictwo wiejskie z: Kujaw, ziemi chełmińskiej, ziemi dobrzyńskiej, Borów Tucholskich, Kociewia, Kaszub.
Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
www.etnomuzeum.pl
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu:
Zbiory Muzeum ukazują podstawową dla dolnośląskiej etnografii problematykę: trwałość i zmiany kultury. Autorzy większości ekspozycji podejmowali próbę zaprezentowania bliższej i dalszej historii Dolnego Śląska, postrzeganej jako proces kształtowania się kultury ludowej w warunkach zróżnicowania narodowościowego i wyznaniowego.
Muzeum Etnograficzne
Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
ul. Traugutta 111/113
50-419 Wrocław
www.muzeumetnograficzne.pl
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi:
Historia muzeum sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego. W muzeum można zobaczyć trzy stałe wystawy: etnograficzną, archeologiczną oraz numizmatyczną. Stała wystawa etnograficzna pt. Szare jak ziemia, barwne jak pamięć poświęcona jest człowiekowi – twórcy, a zarazem „wytworowi” kultury wsi okresu dwudziestolecia międzywojennego, na terenie Polski środkowej (na wystawie reprezentowane są regiony: opoczyński, rawski, łowicki i sieradzki).
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
91-415 Łódź
Pl. Wolności 14
www.maie.lodz.pl
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie:
Eksponaty etnograficzne gromadzono w tarnowskim muzeum od 1957 roku, zaś w 1976 wyodrębniony został dział etnograficzny. Wystawa stała dotyczy historii i kultury Romów w Polsce na tle ich europejskich dziejów.
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
Oddział Muzeum Okręgowego
ul. Krakowska 10
33-100 Tarnów
www.muzeum.tarnow.pl/oddzialy.php?id=3
Muzeum Etnograficzne w Poznaniu:
W 1920 roku w Muzeum Wielkopolskim utworzono Dział Ludoznawczy. Podczas II wojny światowej obiekty etnograficzne zostały niemal całkowicie zniszczone. Po wojnie kolekcję zaczęto odbudowywać. Obecnie w muzeum zgromadzono zabytki wielkopolskiej kultury ludowej. Ekspozycja stała to: Sztuka ludowa w Wielkopolsce – rzeźba, malarstwo, stroje, hafty, zdobnictwo (ceramika, drewno) oraz rekwizyty obrzędowe i instrumenty muzyczne z XIX i XX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Etnograficznego znajduje się Muzeum Bambrów Poznańskich prezentujące kulturę i historię Bambrów – Polaków niemieckiego pochodzenia, którzy w wieku XVIII zasiedlali opuszczone wsi w okolicach Poznania.
Muzeum Etnograficzne w Poznaniu
Oddział Muzeum Narodowego
Aleje Marcinkowskiego 9
61-745 Poznań
www.mnp.art.pl/muzeum/oddzialy/muzeum-etnograficzne/
Tags: muzeum