Swą działalność rozpoczęła w 1988 r. przy Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” w Lublinie. Pomysłowość i twórcze postawy członków Orkiestry przyczyniły się do zaistnienia prężnego, energicznie rozwijającego się środowiska folkowego na wschodzie Polski, które za cel ustanowiło sobie rozpowszechnianie muzyki folk.
Zespół tworzą: Anna Bielak (śpiew, skrzypce, nyckelharpa, mazanki), Agnieszka Kołczewska (bębny, instrumenty perkusyjne), Justyna Kazek (wiolonczela), Marcin Skrzypek (śpiew, cymbały, gitara, koboz, bębny) oraz Bogdan Bracha (śpiew, sopiłki, skrzypce).
Orkiestra za swą inspirację przyjmuje tradycję polską, łemkowską i huculską. Jeśli chodzi o rodzime korzenie, wyjątkowo ciekawe wydają się im być regiony Rzeszowszczyzny, Lubelszczyzny, Podlasia i Kurpi.
Sami muzycy głoszą, iż pragną dopisać kolejny rozdział kultury ludowej w stale zmieniających się warunkach współczesnych. W swej twórczości często łączą ze sobą różne teksty, ale i dodają do nich własne fragmenty, chcąc wnosić do utworów coś nowego, coś „swojego”.
Współcześnie artyści folkowi zazwyczaj wykorzystują ballady, pieśni miłosne, weselne, żniwne, pasterskie, które to zostają poddane licznym modyfikacjom. Prócz przekształceń zachodzących w warstwie muzycznej zmiany dotykają także tekstu pieśni. Muzycy w sposób swobodny zestawiają fragmenty różnych pieśni, tworząc z nich nowy utwór (tak jak to robi Orkiestra Świętego Mikołaja). Doboru odpowiednich zwrotek dokonują np. na podstawie powtarzającego się, wspólnego wątku, postaci czy akcji. Zdarza się także, iż skracają zbyt długie pieśni lub też dopisują do nich własne strofy (co zdarza się o wiele rzadziej). Niekiedy pozbywają się gwary i archaizmów. Wszystko to ma na celu wzbudzenie zainteresowania i dotarcie do współczesnego odbiorcy.
Więcej: www.mikolaje.lublin.pl
Tags: muzyka