Choroba pojawia się nagle. Czasami wcześniej może poprzedzić ją katar. W większości przypadków jej przyczyną bywają wirusy, rzadziej bakterie. Dominującym objawem jest ból gardła, nasilający się podczas połykania, uczucie drapania, kłucia i pieczenia. Samopoczucie chorego jest na ogół złe. Pacjent czuje się ogólnie „rozbity”, skarży się na bóle mięśni i głowy, często ma podwyższoną temperaturę. Kiedy zauważymy pierwsze objawy, należy wtedy odpocząć, dużo pić np. herbatę z cytryną, z sokiem malinowym lub miodem. Dobrym rozwiązaniem są też napary z rumianku, kwiatu lipy czy z kwiatu czarnego bzu.
Płukanka z słonej wody:
Co godzinę płucz gardło chłodną, słoną wodą: 1/4 łyżeczki soli na szklankę wody. Temperatura płynu powinna być zbliżona do temperatury ciała.
Syrop z buraków:
Do przygotowania syropu potrzebna będzie szklanka świeżego soku z buraków oraz jedna łyżka stołowa octu (winnego lub jabłkowego).Gardło należy płukać 6-10 razy dziennie. Jeżeli nie posiadamy świeżego soku z buraków, gardło możemy również płukać rozcieńczonym koncentratem z buraków (należy postępować według instrukcji na opakowaniu).
Syrop z cebuli:
Cebulę należy zetrzeć na tarce, odcisnąć dokładnie sok. Do soku można dodać miód oraz cytrynę. Należy pić po 2 łyżeczki syropu 4-6 razy w ciągu dnia.
Wywar z imbiru:
Przygotuj wywar z imbiru. Cienko pokrojony kawałek imbiru (ok. 5 cm), zalej 0,5 l wody i gotuj na małym ogniu przez 20 min. Przecedź i posłódź miodem albo syropem malinowym. Pij szklankę wywaru rano i wieczorem .
XI Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej Bobowa 2010 6-10 października 2010 r |
Tags: medycyna ludowa