Tuż po Święcie Zmarłych na półki sklepowe trafiają ozdoby świąteczne. Błyskające lampki choinkowe i wylewający się zewsząd brokat nie pozwala nam przejść obojętnie. Kuszą czerwone Mikołaje w stylu amerykańskim, renifery, śnieżynki bombki w różnorodnych formach i kolorach. Zazwyczaj wykonane z tanich materiałów w nieeuropejskich fabrykach. Gdzie zatem szukać oryginalnych i tradycyjnych dekoracji bożonarodzeniowych?
W Internecie znajdziemy wiele galerii z rękodziełem, w których swoje produkty wystawiają zdolni rękodzielnicy. W ich asortymencie znajdziemy świąteczne stroiki wykonane ręcznie z ekologicznych materiałów, które wprowadzą do domu klimat świąt.
Atrybutem świąt Bożego Narodzenia jest zielona gałązka, symbolizująca życie, zdrowie i wzrost roślin. Świeżymi gałązkami jodłowymi, sosnowymi lub świerkowymi, zdobiono płoty, drzwi domów oraz wrota stodół. Wykorzystywano je również do dekoracji wnętrza chaty, wieszano je na ścianach oraz wkładano w ramy obrazów z wizerunkami świętych.
Czas adwentu to radosny okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz czterech tygodni oczekiwania na przyjście Chrystusa. Dekoracje adwentowe miały na celu przypominanie i podkreślanie, tego ważnego momentu.
Wieniec adwentowy to ludowa dekoracja świąteczna, która stanowi formę domowej pobożności. Wykonany z gałązek drzewa iglastego, z czteroma świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę adwentu. Każdy element ma tutaj ogromne znaczenie; kształt koła, które nie ma początku ani końca, zielone gałązki symbolizujące wieczne życie oraz świece – Światłość Chrystusa. Światło świec w religii katolickiej jest symbolem wieczności, radości oraz oczekiwania. Na terenie Warmii i Mazur w pierwszą niedzielę adwentu wykonuje się ręcznie wieniec, umieszcza na nim świece i podwiesza pod sufitem za pomocą szerokich, czerwonych wstążek. Tradycja kultywowana jest zazwyczaj w rodzinach ewangelickich, jednak coraz częściej ta forma dekoracji pojawia się również w domach katolików.
Lampion to kolejny przykład adwentowej liturgii światła, wykorzystywany podczas mszy roratnich. Przygotowywany własnoręcznie z kartonu lub brystolu, w formie czworoboku z witrażowymi wstawkami z bibuły na ściankach. We wnętrzu umieszczało się świecę, której światło w ciemności tworzyło feerię baw. Dziś zastępowany lampionami wykonanymi ze szkła lub blaszki, które zdobione są motywami świątecznymi.
Dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie
Zanim przywędrowała do nas choinka, świąteczną funkcję dekoracyjną pełniła podłaźniczka. W Wigilię o świcie gospodarz szedł do lasu, ścinał choinkę i przynosił ją do domu. Następnie przycinano wierzchołek i wieszano go pod sufitem (wierzchołkiem w dół) w miejscu, gdzie miała się odbywać wieczerza. Gałązki zdobiono jabłkami, ciasteczkami, orzechami, kolorowymi wstążkami oraz „światami”, czyli kolorowymi krążkami z opłatków. Światy symbolizowały urodzaj i powodzenie.
Tradycja ubierania choinki pochodzi z Niemiec, jednak nie można powiedzieć, że w pełni przejęliśmy zwyczaj od naszych sąsiadów. W naszej kulturze dużą rolę podczas świąt odgrywała choinka, tylko trochę w innej formie. Tradycyjna choinka powinna być udekorowana w naturalne i ekologiczne ozdoby. Mogą to być orzechy, ręcznie wykonane przywieszki z papieru; takie jak pawie oczka, łańcuch ze słomki oraz pierniczki.
Polskie sklepy z rękodziełem oferują piękne, szklane bombki, ręcznie malowane we wzory ludowe lub zimowe pejzaże. Jest to jednak spory wydatek, ponieważ dekorowanie zajmuje sporo czasu. Zachęcamy do samodzielnego stworzenia ozdób świątecznych, nie jest to takie trudne jakby mogło się wydawać. Inspiracji można poszukać na Youtube, gdzie wiele osób dodało filmy pokazujące jak wykonać daną ozdobę krok po kroku.
Pierniczki na choince (zdjęcie: pinterest.com)
Wieniec adwentowy w stylu ludowym (zdjęcie: zastygla-natura.blogspot.com)
Lampiony adwentowe (zdjęcie: pinterest.com)
Bombka ręcznie malowana, wzory ludowe (zdjęcie: rmf24.pl)
Wiszący wieniec adwentowy (zdjęcie: zastygla-natura.blogspot.com)
Pierniczki na choinkę, wzory folk (zdjęcie: pinterest.com)
Tags: dekoracje