Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w religii chrześcijańskiej, obchodzone na cześć zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to święto ruchome, wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielką Niedzielę rozpoczyna rezurekcja, czyli uroczyste nabożeństwo wraz z procesją, której celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po kościele spożywa się wielkanocne śniadanie z produktami poświęconymi w Wielką Sobotę.
Z okresem Wielkanocy związanych jest wiele obrzędów. W niedzielę przed Zmartwychwstaniem Chrysusa obchodzona jest Niedziela Palmowa, zwana również kwietną lub wierzbną. Barwne palmy przynoszone do Kościoła są święcone. W tym dniu wyprawiana jest procesja z Jezuskiem Palmowym, który jedzie na osiołku.
W Wielką Środę lub Czwartek zobaczyć można zwyczaj palenia Judasza. Druga nazwa pod którą znany jest ten dzień to judaszki.
Pod koniec postu obchodzono tzw. pogrzeb żuru. Była to potrawa spożywana przez okres Wielkiego Postu, dlatego przed Wielkanocą teatralnie wylewano go na ziemię.
Podobnie żegnano się ze śledziem, który jest kolejnym symbolem postu. Zwyczaj wieszania śledzia polegał na przybijaniu ryby do deski. Karano go w ten sposób za niedogodności i wyrzeczenie się pysznych sytych potraw.
W Wielką Sobotę odbywa się święcenie potraw – święconka, które następnie się spożywa podczas śniadania wielkanocnego. W koszyczku nie może zabraknąć wędliny, chrzanu, soli, chleba i cukrowego baranka.
W poniedziałek obchodzony jest wszystkim dobrze znany zwyczaj – Śmigus Dyngus, zwany również Lanym Poniedziałkiem. W tym dniu młodzi chłopcy polewali dziewczęta zimną wodą. Przesąd mówi, iż dziewczyna, która jest najbardziej mokra ma największe szanse na szybkie zamążpójście.
Zdjęcie: Włodzimierz Tetmajer, Święcone (źródło: www.pinakoteka.zascianek.pl)
Tags: Wielkanoc zwyczaje