Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny obchodzone w Kościele 2 lipca, to święto maryjne, któremu w Polsce towarzyszą ciekawe wierzenia, obchody ludowe i niezwykłej urody legendy. W polskiej tradycji ludowej obchodzi się je jako uroczystość Matki Boskiej Jagodnej. Ludowa legenda, uczyniła Matkę Boską patronką jagód leśnych i ogrodowych. Można je było zbierać i jeść bez uszczerbku dla zdrowia po świętym Janie, czyli po 24 czerwca, a jeszcze lepiej po Matce Boskiej jagodnej, po 2 lipca.
Wieżyły, że jeśli do 2 lipca nie będą zbierać ani jeść jagód leśnych, malin, poziomek, porzeczek, agrestu i polecą się w modlitwie Matce Boskiej Jagodnej, to za jej przyczyną odejdzie od nich zły omen i będą mogły wydać na świat zdrowe i silne potomstwo, odporne na choroby i czary, a więc będą mogły cieszyć się szczęśliwym macierzyństwem.
Można jednak przypuszczać, że początki i najstarsze korzenie tego święta wywodzą się z wcześniejszych, starszych niż chrześcijaństwo, kultowych uroczystości i ofiar z płodów ziemi składanych na początku lata bóstwom urodzaju i płodności.
Barbara Ogrodowska, Polskie Obrzędy i Zwyczaje Doroczne, Warszawa 2006
XI Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej Bobowa 2010 6-10 października 2010 r |
Tags: zwyczaje