Tuż po śniadaniu wielkanocnym przychodzi pora na świąteczny obiad. W przeciwieństwie do Wigilii, nie ma wielu ograniczeń w doborze i ilości dań. Jakie potrawy na Wielkanoc? Przede wszystkim powinny być związane z tradycyjną kuchnią polską, a także smaczne i wykwintne.
Na stole wielkanocnym powinna pojawić się święconka, czyli zupa przygotowana z tego co znalazło się w koszyku wielkanocnym. Gotuje się ją zazwyczaj z kiełbasy, szynki i boczku, z dodatkiem chrzanu, pieprzu i soli.
Najbardziej popularną polską potrawą wielkanocną jest żurek na zakwasie z mąki żytniej, podawany z jajkiem, białą kiełbasą i ziemniakami. Początkowo był daniem biedaków, następnie postną potrawą na szlacheckich stołach, a dziś jest tradycyjną polską zupą podawaną nie tylko od święta, ale także na co dzień.
Zamiast żurku podaje się często barszcz biały gotowany na zakwasie z mąki pszennej i przyprawiany śmietaną. Prawie do każdej wielkanocnej zupy dodaje się gotowane jajko, które jest symbolem tych świąt.
W niektórych domach pojawia się bigos z kiszonej kapusty. Najlepszy jest ten gotowany przez kilka dni, ponieważ częste podgrzewanie dodaje mu aromatu i wzbogaca smak.
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć ciast, a zwłaszcza makowców, mazurków i wielkanocnych bab. Dawniej pieczenie świątecznych ciast rozpoczynało się już w okresie Wielkiego Tygodnia.
Więcej o ciastach wielkanocnych możecie przeczytać w artykułach: wielkanocne mazury oraz baby wielkanocne.
Nie można zapomnieć o dosyć nowej potrawie wielkanocnej, czyli sałatce warzywnej, przygotowywanej z dodatkiem jajek, szynki i majonezu.
Jakie potrawy podawane są w waszych domach?
Tags: kuchnia Wielkanoc