Od 7 listopada 2014 roku w rzeszowskim Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli można oglądać nową wystawę „Ludowe Feng Shui. Magia w chłopskiej zagrodzie”.
Feng shui to starożytna praktyka planowania, dążąca do osiągnięcia zgodności z naturą. W dawnych Chinach obejmowała ona ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich. Niekiedy feng shui bywa nazywane geomancją, ponieważ obejmuje takie zagadnienia jak ochrona budynków przed złymi mocami czy wpływ kształtu na otoczenie. Nasza rodzima, polska kultura ludowa również posiada umiejętność zastosowania wielu ciekawych zabiegów na uczynienie domowej przestrzeni bezpiecznej i szczęśliwej.
Wystawa prezentuje ludową wizję świata, w której przestrzeń zawsze była niejednorodna. Dlatego, poprzez szereg zabiegów magicznych, należało ją „oswoić” i okiełznać. Cel ekspozycji to prezentacja bogactwa rozmaitych sposobów sankcjonowania najbliższego otoczenia polskiego chłopa – zagrody, chałupy, budynków gospodarczych i wnętrz mieszkalnych. W świetle tej wiedzy, tytuł wystawy, bezpośrednio nawiązujący do starożytnej chińskiej sztuki feng-shui (właściwa organizacja przestrzeni) dokładnie oddaje charakter i tematykę wystawy.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku. Prezentowana była już w kilku miastach, między innymi w Kielcach oraz Warszawie. W każdym miejscy wzbogacana jest o lokalne elementy. W Rzeszowie wystawę można będzie oglądać do 15 marca 2015 roku.
Źródło:
www.cbr.edu.pl
mwk.com.pl
Źródło zdjęć:
https://www.facebook.com/muzeum.rzeszowie?fref=ts
Tags: muzeum