W weekend letniego przesilenia zapraszamy na Jarmark Świętojański! Czeka nas tradycyjne świętowanie, udział w obrzędach i poznawanie tradycji od jej najlepszej strony. Z odległych stron i odległych czasów przybędą mistrzowie i czeladnicy, muzycy, dworzanie, rycerze, kupcy i wojowie. Słychać będzie muzykę, szczęk stali, tętent kopyt końskich, nawoływania kaznodziei i krzyki torturowanych złoczyńców. Pierwszy dzień Jarmarku przeniesie nas we wczesne średniowiecze, drugi – w rozkwit średniowiecza, a trzeci w XVI i XVII wiek. Na Jarmark Świętojański zapraszamy od 20 do 22 czerwca na Bulwar Czerwieński!
W czasie Jarmarku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, ale dorośli również znajdą coś dla siebie. Odbędą się pokazy słowiańskiej kuchni, wypału ceramiki i uzyskiwania dziegciu. Chętni będą mogli poznać tajniki pracy miodosytnika, snycerza, cyrulika, powroźnika czy bursztyniarza. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprezentuje specjalny kram – historyczną jatkę solną, w której, jak niegdyś na krakowskim rynku, można będzie kupić kruchy soli kamiennej oraz sól warzoną. Obok jatki, w polowej aranżacji staropolskiej warzelni, trwać będzie produkcja soli uzyskiwanej z odparowywanej słonej wody. Nie zabraknie także prasolskiego wozu i solnego bałwana, wielkością przypominającego te, które w XIV w. dostarczano do Krakowa.
Przy średniowiecznych straganach i stoiskach można będzie nie tylko nabyć niecodzienne pamiątki i spotkać postacie znane z kart podręczników do historii, ale również zdobyć konkretne umiejętności. Uczestnicy warsztatów za swój trud zostaną nagrodzeni patentami i na chwilę staną się jarmarcznikami, nadwornymi muzykmistrzami lub tropicielami legend.
Dla amatorów mocnych wrażeń mamy nie lada gratkę – na Jarmark przybędzie Kat Jurko z Nysy i jego eminencja Inkwizytor Waldemar z Bolkowa znany jako Kapistranek, którzy oprócz standardowego zestawu tortur będą się zabawiać z publicznością z pomocą nowego łoża tortur. Do listy atrakcji dołączy turniej rycerski, prezentacja sprawności husarzy, pokazy i warsztaty tańców dworskich, pokazy musztry paradnej i bojowej halabardników, pokazy żonglerki chorągwiami oraz wystawa średniowiecznych instrumentów muzycznych, na których można będzie zagrać. Całość okraszona będzie gwarem, zabawą i niezwykłym klimatem plenerowego świętowania radosnej, słowiańskiej tradycji!
Zapraszamy na wspólnie świętowanie pod Wawelem!
Kalendarz 2020 do druku
Tagi
biografia biżuteria Boże Narodzenie dawne zawody dekoracje demonologia ludowa demony DIY dziecko etnodizajn folklor grupy etnograficzne gwara hand made Kolberg 2014 kuchnia magia ludowa medycyna ludowa moda muzeum muzyka pieśni Podhale podróżnik religia rzemiosło sesje skanseny stroje ludowe sztuka Wielkanoc wnętrze wystawy zagadnienia zwyczaje świat