26 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż dwóch wystaw: obrazów Katarzyny Chodoń „Narodowe Tańce Polskie” i wystawy plenerowej „Oskar Kolberg (1814–1890). Kompozytor, Folklorysta, Etnograf”. Wydarzenie uświetnił koncert muzyki salonowej oraz pokazy tańca – kar mazurowych.
Wchodzącym do MOK-u gościom już od progu towarzyszyły tradycyjne ludowe melodie w wykonaniu kapeli ludowej z Kołbieli. Kilka minut po godz. 17:00 widzowie zostali zaproszeni do Galerii RAMA, gdzie część oficjalną zainaugurowała Dyrektor Danuta Wojciechowska. Gospodyni wieczoru przywiała przybyłych na wernisaż przedstawicieli władz centralnych i lokalnych: Joannę Cichą-Kuczyńską – Radcę Ministra w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Bożenę Żelazowską – zastępcę kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Starostę Otwockiego Bogumiłę Więckowską, Przewodnicząca Rady Miasta Mariannę Jakubowską oraz Wiceburmistrza Józefowa Marka Banaszka. Nie zabrakło patrona honorowego: “Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej” – Polskiej Sekcji CIOFF, którą reprezentował jej Prezydent – Jerzy Chmiel. W wydarzeniu wzięła udział także Ilona Jaroszek-Nowak, Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. To dzięki jej uprzejmości przed MOK-iem zawisła wystawa poświęcona życiu i twórczości Oskara Kolberga wypożyczona z radomskiego muzeum.
Po przywitaniu gości, Dyrektor Danuta Wojciechowska przedstawiła Katarzynę Chodoń, autorkę prac pokazanych na wystawie: „Narodowe Tańce Polskie”. Następnie młoda artystka opowiedziała o źródłach swojego zainteresowania tańcem ludowym (zaczęło się od śpiewu), oraz o tym jak łączy pracę geodety z pasją malarską. Zdradziła też, że malowanie tańców narodowych w wersji salonowej było dla niej trudniejsze niż portretowanie tańców ludowych, ze względu na nieznajomość tej formy tańca oraz brak możliwości przedstawienia charakterystycznych elementów strojów. W poszukiwaniu wiedzy i inspiracji, przed przystąpieniem do pracy nad obrazami tańców salonowych, sięgnęła po wytyczne do turniejów przygotowane przez CIOFF oraz brała udział w próbach Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”. Na zakończenie Katarzyna Chodoń zaprosiła tłumnie zebranych widzów do obejrzenia prac odczytując zdanie ze wstępu do katalogu wystawy: „Pozwólcie się Państwo poprowadzić korowodem Narodowych Tańców Polskich – od spokojnego kujawiaka, przez siarczystego oberka, dostojnego poloneza, żywego mazura, kończąc z przytupem na zamaszystym krakowiaku”.
Po obejrzeniu wystawy, o godz. 18:00 goście wernisażu zostali zaproszeni do sali widowiskowej, na drugą, muzyczno-taneczną część wieczoru. Przy salonowej scenografii, blasku świec i prawie pełnej sali, Dyrektor Danuta Wojciechowska opowiedziała o polskich tańcach narodowych, o drodze jaką przeszły spod wiejskich strzech na polskie i zagraniczne dwory oraz salony, a także o mazurze i jego szczególnej formie – karach mazurowych.
Następnie na scenie zaprezentowały się kara mazurowe zespołów: „Kuźni Artystycznej” z Wilanowa, Zespołu Tańca Polskiego z Józefowa oraz Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Pomiędzy kolejnymi prezentacjami tanecznymi publiczność wysłuchała koncertu muzyki salonowej w wykonaniu „Kwartetu Warszawskiego” w składzie:
Anna Szalińska- skrzypce, Magdalena Małecka – altówka, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela, Przemysław Marcyniak – flet. O wysokim poziomie wykonawców może świadczyć fakt, że troje wymienionych wykonawców, tworząc pod innym szyldem, otrzymało kilka dni wcześniej Fryderyka za album roku w muzyce współczesnej. Widownia w MOK-u doceniła kunszt muzyków i na koniec podziękowała im za występ owacjami na stojąco.
Wystawa malarstwa Katarzyny Chodoń „Narodowe Tańce Polskie” to wspólny projekt krakowskiej artystki i Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. Ekspozycja będzie dostępna w Galerii Wejście do 29 maja 2014.
Wystawa „Oskar Kolberg (1814–1890). Kompozytor, Folklorysta, Etnograf” – Wystawa została zrealizowana wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga. Wypożyczający: Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Park do 1 czerwca 2014.
Więcej informacji: pasja-kultura-dziedzictwo.blogspot.com