KONKURS „Zawieszone u powały”, Zgłoszenia prac do 04.01.2013
ŻyWa Pracownia i Szlak Tradycyjnego Rzemiosła zapraszają dzieci i dorosłych do udziału w konkursie ZAWIESZONE U POWAŁY na przestrzenną konstrukcję inspirowaną ludowymi pająkami – tradycyjnymi ozdobami wieszanymi w domach u powały w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Konkursowa konstrukcja powinna nawiązywać swoją formą do jednego z rodzajów pająków. Może zostać wykonana z tradycyjnych lub współczesnych materiałów i stanowić element ozdobny lub użytkowy.
KILKA SŁÓW O PAJĄKACH…
Pająki związane z obrzędowością ludową (jedne z wyrobów plastyki obrzędowej) wraz z innymi bożonarodzeniowymi tradycyjnymi dekoracjami: snopami zbóż, słomą i sianem, jabłkami, orzechami, szyszkami, gwiazdkami z papieru, słomy i opłatka, gaikiem, łańcuchami, podłaźniczkami, ozdobami z wydmuszek, czy światami pająki zdobiły polskie domy w czasach zanim zawitała do nich choinka. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku.
Pierwotnie wykonywane z surowców dostępnych zimą: słomy, fasoli, grochu, włóczki, nici, piór, wydmuszek jaj i postrzępionego płótna, od końca XIX w. dekorowane kolorowymi ozdobami z bibuły i papieru w formie kwiatów, kul, gwiazdek, harmonijek, jeżyków i strzępiastych tasiemek. Pająki przybierały najróżniejsze formy i kształty:
· pająki krystaliczne – ażurowe graniastosłupy ze słomek;
· pająki kuliste – patyczki wbijane w kuliste warzywa, np. burak albo seler;
· żyrandole – przestrzenne formy z grochu, fasoli i słomek
· pająki tarczowe – z włóczki i ze słomy w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz.
KATEGORIE KONKURSOWE
a) KATEGORIE INDYWIDUALNE
· dzieci i młodzież do lat 15
· młodzież (od 16 roku życia) i dorośli
b) KATEGORIE GRUPOWE – ZESPOŁY KONKURSOWE
· grupy szkolne
· rodziny
Przyjmowanie zgłoszeń: do 4 stycznia 2013r. Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody!
KALENDARIUM WYDARZEŃ projektu OŻYWIAMY BOŻE NARODZENIE:
– Inauguracja konkursu ZAWIESZONE U POWAŁY – weekendowe warsztaty wiązania ludowych pająków (8-9 grudnia 2012)
– BOŻE NARODZENIE NA LUDOWO – otwarte pokazy i warsztaty tradycyjnych dekoracji bożonarodzeniowych wg wzornika ozdób z przełomu XIX i XX w. (15-16 grudnia 2012)
– KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY Twórców Ludowych ze Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła oraz młodych artystów i rękodzielników (16 grudnia 2012)
-Ożywiamy Boże Narodzenie – warsztaty z różnych dziedzin rzemiosła i plastyki obrzędowej, podczas których uczestnicy mogą wykonać tradycyjne dekoracje świąteczne. W programie: pająki (8-9.12), wycinanki bożonarodzeniowe (11.12), kule i wianki z wikliny (12.12), ozdoby ze słomy i kukurydzy(13.12, 15.12), szopki (14.12), bombki z włóczek i filcu (18.12), wiklinowe choinki (19.12), ozdoby wg. wzornika z przełomu XIX i XXw. (20.12, 22.12), dekoracje z siana (21.12).
– WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ i wspólne kolędowanie (6 stycznia 2013).
Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w siedzibie organizatora: ŻyWej Pracowni na krakowskim Kazimierzu (ul. Bartosza 1, 100m za Starą Synagogą na ul. Szerokiej).
Więcej informacji, REGULAMIN KONKURSU oraz szczegółowy program wydarzeń na stronach organizatorów: www.szlakrzemiosla.pl, www.zywapracownia.pl oraz www.nadwyraz.pl.