Wianki w Krakowie, 21 do 23 czerwca 2013
Trzy dni wypełnione koncertami, zróżnicowana stylistyka, a przede wszystkim krakowscy artyści – tak zapowiadają się tegoroczne Wianki w Krakowie. Zapraszamy tradycyjnie nad Wisłę, od 21 do 23 czerwca. Na scenie ustawionej przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) wystąpią: Nigel Kennedy i Kroke, Czerwono-Czarni, Piotr Orzechowski i Marcin Masecki, Magda Brudzińska, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble (z projektemZaczarowany Helikon), a także znakomite zespoły: Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Capella Cracoviensis.
– Proponujemy publiczności nową jakość i mamy nadzieję, że nasz pomysł się spodoba – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Po raz pierwszy Wianki potrwają trzy dni, a każdy z nich będzie miał inną stylistykę: od klasyki, poprzez jazz, po world music. Tradycyjnie nie zabraknie również pokazu sztucznych ogni.
Trzydniowe święto powitania lata rozpocznie się w piątek (21 czerwca) o godz. 20.00 nadzwyczajnym koncertem zamykającym sezon w krakowskiej Filharmonii. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod kierunkiem niekwestionowanego mistrza batuty Antoniego Wita, złożą hołd Giuseppe Verdiemu i Richardowi Wagnerowi – największym kompozytorom w historii opery, których 200. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku. W niecodziennej plenerowej scenerii zabrzmią fragmenty ich najsłynniejszych dzieł, takich jak Lohengrin, Holender Tułacz czy Tannhäuser Wagnera oraz Moc przeznaczenia, Trubadur, Traviata, Nabucco i Aida Verdiego.
Sobota (22 czerwca) upłynie pod znakiem klasyki i jazzu. O godz. 19.00 na scenie pojawią się najbardziej rozchwytywani polscy pianiści młodego pokolenia: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” i Marcin Masecki, którzy zaprezentują nowatorskie i zaskakujące interpretacje koncertów klawesynowych Jana Sebastiana Bacha. Masecki i Orzechowski – barwne postaci o wyrazistym stylu i mocnych osobowościach – spotkają się w Krakowie, by wraz ze święcącym triumfy zespołem muzyki dawnej i wizytówką Krakowa – Capellą Cracoviensis – na nowo odczytać i zreinterpretować wybrane dzieła klawesynowe Bacha. Posłużą im do tego elektroakustyczne instrumenty o oryginalnym, nietuzinkowym brzmieniu: Orzechowski zagra na pianie Rhodesa, a Masecki na pianie Wurlitzera. Finał tego spektakularnego projektu to pojedynek wizji, fuzja pomysłów i jazzowej improwizacji – pianiści zagrają bowiem Koncert podwójny c-moll BWV 1062 poszerzony o jazzowe kadencje.
Dwie godziny później (od godz. 21.00) rozpocznie się Zaczarowany Helikon, projekt z udziałem m.in.: Krystyny Prońko, Grażyny Łobaszewskiej i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble. Działający od 1956 roku przy ul. św. Marka 15 klub Helikon funkcjonuje w polskim świecie jazzowym jako miejsce mityczne i wyjątkowe, jawiące się jako kolebka i kuźnia jazzu, ukochana przez całą czołówkę muzyków przełomu lat 50. i 60. XX wieku oraz artystyczną bohemę Krakowa. Tutaj karierę rozpoczynali Wojciech Karolak, Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Adam Makowicz, Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko i wielu innych jazzmanów. Muzyka Helikonu ożyje podczas sobotniego koncertu: swoje największe przeboje zaśpiewają Krystyna Prońko (Małe tęsknoty, Jesteś lekiem na całe zło), Grażyna Łobaszewska (Czas nas uczy pogody, Brzydcy), Ola Dudziak (Jesteś wyspą), Ewa Zgoda i Przemek Kleczkowski (Majowy sen), a koncert poprowadzi Grzegorz Heromiński.
O godz. 22.30 zapraszamy natomiast na pokaz sztucznych ogni.
Wiankową niedzielę (23 czerwca) otworzy o godz. 15.00 koncert Czerwono-Czarnych – pierwszego polskiego zespołu rockandrollowego (nazywanego u nas pół wieku temu big beatem). Przez wiele lat muzycy brylowali na polskich i zagranicznych estradach, koncertując m.in. w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. 13 kwietnia 1967 roku formacja wystąpiła w Warszawie u boku The Rolling Stones. Ich hity: O mnie się nie martw,Trzynastego, Dwudziestolatki i Jedziemy autostopem śpiewała cała Polska.
W krakowskim koncercie Czerwono-Czarnych wystąpią same gwiazdy, muzycy, którzy przez wiele lat stanowili trzon zespołu: Wiesław Bernolak, Piotr Puławski i Tomasz Jaśkiewicz (gitary), saksofonista Zbigniew Bizoń, klawiszowiec Ryszard Poznakowski, perkusista Jan Knap i basista Wojciech Rapa. Zgodnie z tradycją Czerwono-Czarnych, śpiewać będą z nimi młode talenty: Dorota Osińska (finalistka The Voice of Poland), Agnieszka Wajs (młoda aktorka występująca w monodramie poświęconym Karin Stanek) oraz dwie szczecińskie piosenkarki (Szczecin to wieloletnia rezydencja Czerwono-Czarnych): Barbara Włodarczyk i Natalia Pastewska. Zaśpiewa również Piotr Puławski, którego fani pamiętają z legendarnej grupy Polanie.
O godz. 18.00 publiczność przeniesie się w klimaty world music za sprawą Magdy Brudzińskiej, która wraz z zaprzyjaźnionymi krakowskimi muzykami zaprezentuje utwory z wydanej 15 kwietnia płyty Colorovanka. To świeże spojrzenie na muzykę etniczną, odważne połączenie tradycyjnych piosenek i instrumentów z elektronicznymi brzmieniami. Płyta narodziła się na krakowskim Kazimierzu, gdzie wielką popularnością cieszy się muzyka aszkenazyjska (klezmerska) i bałkańska, a melodie i języki mieszają się ze sobą, tworząc niepowtarzalny klimat dzielnicy: to właśnie on był główną inspiracją do stworzenia nowego materiału. Muzycy, którzy od kilkunastu lat eksperymentują z różnymi stylami, zebrali wszystkie kolory Kazimierza w jedną muzyczną Colorovankę.
Finałem muzycznego weekendu będzie East meets East – wspólny koncert Nigela Kennedy’ego i zespołu Kroke. Spotkali się w 2001 roku, kiedy Nigel Kennedy za namową swojej żony Agnieszki przybył na klubowy koncert Kroke w angielskiej Kornwalii. Dzisiaj wspomina to tak: Musieliśmy nocować w namiotach, w lesie. Ale to nic. Ich występ na żywo był niezwykły, tak czysty, jak nagranie z płyty. Podeszliśmy do nich, przywitaliśmy się i tak zaczęła się nasza przyjaźń. Potem ja przyjechałem do Krakowa… Pierwszy wspólny koncert zagrali w lecie tego samego roku, na Kazimierzu, później grali dużo i często, głównie utwory z repertuaru Kroke. W 2002 i 2003 roku nagrali dla EMI Classics swój jedyny jak dotąd wspólny album East Meets East – z gościnnym udziałem Nataszy Atlas i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Płyta zawiera 14 utworów zaaranżowanych przez Nigela Kennedy i Kroke, w tym m.in. Lullaby for Kamila, Time 4 Time, Kukush z repertuaru Kroke, a także utwory tradycyjne jak: Ajde Jano, Ederlezi czy Kazimierz oraz Tribute to Maria Tanase, ten ostatni w hołdzie wielkiej rumuńskiej śpiewaczce. Ich wspólne koncerty to wędrówka po różnych muzycznych tradycjach Europy Wschodniej. Wirtuozeria muzyków, wsparta scenicznym temperamentem samego Kennedy’ego, czynią ich sceniczne spotkania niepowtarzalnym spektaklem muzycznym. Początek koncertu o godz. 20.00.