Festiwal FOLKOWISKO 2014 „Kultura jest Babą”, odbędzie się w dnia 11-13 lipca 2014 r. Będzie to czwarta edycja Folkowiska, tym razem poświęcona wiejskiej babie. Postaramy się sięgnąć głębiej, do tego co kobiece w kulturze i zwyczajach. Ukażemy jak bogata jest wiejska kultura i jaki wpływ teraz i kiedyś kobiety miały na obraz polskiej wsi. Chcemy podebatować o roli baby w środowisku wiejskim. Tegoroczne Folkowisko ma być platformą dla kobiet związanych z kulturą ludową dla pokazania swoich osiągnięć oraz przedstawienia życiowych historii.
Festiwal jak zwykle potrwa 3 dni, zaczynamy w piątek wieczorem (11 lipca), a kończymy późną niedzielną nocą (13 lipca). I jak zwykle będzie się działo! Czekają na was rajdy, wycieczki, debaty, gra wiejska i masa „babskiej” muzyki, a wszystko okraszone doskonałym jedzeniem od pań z Koła Gospodyń Wiejskich i niesamowitą przyrodą Gorajca. Gośćmi Festiwalu będą m.in. zespoły Same Suki, Strojone, Joryj Kloc i Blokowioska.
Festiwal będzie finałem ogólnopolskiej kampanii społecznej Kultura jest Babą, której zadaniem będzie ukazanie bogactwa kultury wiejskiej tworzonej przez kobiety oraz zwalczanie dyskryminacji i stereotypów związanych z nimi. W jej ramach przeprowadzimy debaty oraz pokazy filmowe w Warszawie, Krakowie i Gorajcu. Przez cały czas trwania kampanii będziemy też prowadzić stronę na Facebooku przekazującą treści związane z naszym tematem. Kultura jest Babą to projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Folkowisko to jeden z niewielu festiwali tworzonych oddolnie i społecznie. Co roku przyciąga do Chutoru Gorajec miłośników kultury ludowej, tradycji, muzyki folkowej i przyrody. Przez te lata, z ludzi, których połączyła pasja i wspólne zainteresowania, powstała wyjątkowa folkowiskowa rodzina
PROGRAM
11 lipca
18:00 Wieczór Opowieści Podróżniczych – kobiece opowieści o świecie – Werona Gogola opowie o wschodniej Słowacji, wystąpią także motocykliści Tamara i Paweł Głaz (autorzy przewodnika: „Motocyklem po Europie. 20 tras od Bałtyku po Adriatyk”)
19:00 Koncert: SAME SUKI (transmisja na żywo w Radiu Rzeszów): Rewolucyjna kobieca formacja folkowa – pięć silnych i kreatywnych kobiet, które brzmienie swojej muzyki postanowiły oprzeć o dawny, przez wiele lat zapomniany, ludowy instrument, nazywany suką biłgorajską.
20:30 Prezentacja muralu autorstwa Justyny Polkowskiej – w maju i czerwcu w Gorajcu powstawał wielkoformatowy obraz naścienny – na Folkowisku autorka oficjalnie odsłoni dzieło i opowie o nim.
21:00 Koncert: KOROMYSŁO czyli folk-maszyna ze Szczebrzeszyna
12 lipca
Jam muralowy wspólne malowanie z Justyną Polkowską – autorką muralu w Gorajcu. Każdy – czy umie, czy nie – będzie mógł wyżyć się artystycznie na płytach wiórowych – malunki później będziemy prezentować na wystawie.
Otwarta Scena od 11-tej do 13-tej każdy chętny będzie mógł z Małej Sceny pograć, pośpiewać, poczytać wiersze i zaprezentować inne aktywności. Będziemy zapraszać zespoły muzyczne do jamowania i luźnej zabawy dźwiękiem.
Dzieciowioska ekologiczna – gry, zabawy i warsztaty dla dzieciaków Zaczynamy od lepienia glinianych chatek, później wypełnimy je własnoręcznie stworzonymi lalkami i malowanymi babami. Będzie dużo zabawy i nowych umiejętności.
Warsztaty (w sobotę i niedzielę):
Etno-przeróbki ciuchów: na wsi nic się nie marnowało. Koszule cerowało się dopóki się dało, a gdy już nie było można – robiono z nich chodniki lub strachy na wróble. Spróbujemy ten pragmatyczny wioskowy recykling przenieść w nasze realia. Poprzeszywamy, poprujemy, pomalujemy. Zmienimy formę lekko lub skrajnie. MOŻNA PRZYWIEŹĆ WŁASNE UŻYWANE CIUCHY! (prowadzi Monika Gigier)
Warsztaty tworzenia wiejskich przyśpiewek – gimnastyka języka i myślenia (prowadzi Agnieszka Szeptalin)
Wspólne gotowanie – gotujemy razem, wymieniamy się pomysłami na dania – panie z Kół Gospodyń i dziewczyny z miejskiego slow foodu
Warsztaty hodowania roślin na balkonie – co zrobić, by w mieście móc się raczyć ziółkami z własnej doniczki? (prowadzi Jolanta Piotrowska)
Biżuteria i ceramika z gliny – efektem końcowym zabawy będą piękne, malowane koraliki.
Warsztaty gry na digeridoo – granie na zrobionych przez prowadzącego warsztaty Macieja Lubasia trąbach aborygeńskich. Każdy szuka swojego dźwiękowego odpowiednika, harmonii pomiędzy umysłem ,ciałem a otoczeniem. Może dla was to będzie bas z didgeridoo ?
Warsztaty biograficzne Kobieca Pamięć – spotkanie poświęcone pamięci, z elementami wprowadzającymi do historii mówionej (jak robić wywiady np. z osobami ze swojej rodziny, dla zachowania pamięci pokoleniowej). przeprowadzą członkinie Fundacji Dobra Wola
Warsztaty malarskie dla najmłodszych „Mój autoportret, co ja widzę?„ prowadzi Magda Lenartowicz
Rajdy
Rajd samochodowy (12:00-17:00)- Ważne dla regionu kobiety przeprowadzą nas przez wieki historii Roztocza Wschodniego i Ziemi Lubaczowskiej. Trasa to około 80 km, przewidywany czas wyprawy to 4-5 godzin. Organizatorzy zapewniają opiekę przewodnicką, uczestnicy podróżują własnymi samochodami. Osoby nie posiadające samochodów mogą wziąć udział jeśli znajdą się wolne miejsca w autach innych uczestników.
Rajd ekstremalny (Ale jaja) 10:00 – 13:00- W tym roku postanowiliśmy urozmaicić rajd i dodać do niego element zawodów. Na uczestników czekać będą przeszkody terenowe (wspinaczka linowa, zawody strażackie i poligon wojskowy). Głównym zadaniem uczestników będzie bezpieczne przeniesienie jajka od startu do mety.
Duet literacki – Dorota Ryst (Salon Literacki) i Urszula Kopeć-Zaborniak poczytają swoje kobiece poezje oraz skomentują swoją twórczość
Pokaz filmowy „Żywobyci przi granicy. Babski godki z obu strón Olzy” film koncentruje się na codziennym życiu kobiet na Śląsku Cieszyńskim po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Autorki filmu oddały głos starszym kobietom – są one bowiem głębiej zakorzenione w codzienności, a ich perspektywa historyczna jest odmienna niż mężczyzn, którzy koncentrują się bardziej na aspektach polityczno-militarnych. Dyskusja z udziałem współtwórczyń filmu. Działanie w ramach projektu „Kultura jest Babą”- Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Debata: „Kultura jest babą? Zaangażowanie kobiet w działalność społeczną i kulturalną na wsi i w mieście” : otwarta, partycypacyjna debata, angażująca uczestniczki szkolenia dla pań z gminy Cieszanów. Wezmą w niej udział badaczki, artystki i wiejskie aktywistki – m.in. Aleksandra Rózga (Stacja Sanok), Zofia Zaborniak (Koło Gospodyń Wiejskich – Nowe Brusno), Magda Chustecka (Przestrzeń Kobiet), Urszula Zaborniak (Cieszanów), Joanna Szurlej (Stowarzyszenie Kobiet Bieszczadzkich Nasza Szansa w Lesku.) . Działanie w ramach projektu „Kultura jest Babą”- Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Wieczór Opowiadaczy – przywołujemy tradycję wiejskich gawęd. Wystąpi Dziadek Olek z Przytyk i Olga Solarz, która opowie o kobiecej magii
Koncert „Prawdziwe chłopy dla prawdziwych bab”:
HADRA (Kolbuszowa) – młoda folkowa kapela inspirująca się muzyką z Puszczy Sandomierskiej i okolic. Sięgają po tradycyjne motywy, nawiązując do różnych tradycji i stylów muzycznych. Działanie w ramach projektu „Kultura jest Babą”- Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
JORYJ KŁOC (Lwów) czyli „Daj Boże Etno Hip Czort Hop”. Ich muzyka opiera się na instrumentach akustycznych: bęben huculski (buchało), lira korbowa, altówka i gitara. Joryj Kłoc gra muzykę, którą najprościej można określić jako współczesną interpretację starodawnych pieśni lirników i kobzarzy ukraińskich. W ich nutach, granych w duchu prawdziwego rock’n’rolla pobrzmiewają kilkusetletnie tradycje muzyczne doby kozactwa siczowego.
13 lipca
Msza Święta
Rajdy
Rajd z Zielarzem dla najmłodszych – wspaniały przewodnik, bajarz, znawca przyrody, specjalizujący się w zielarstwie – Zbigniew Bliziński – poprowadzi najmłodszych uczestników Folkowiska poprzez pola, łąki i lasy Gorajca w poszukiwaniu tajemnic i sekretów przyrody (czas: 2-3 godziny)
Spływ kajakowy (24 zł/osoba) – kajaki pływają na górnym odcinku Tanwi w okolicy Suśca. Woda w tej części rzeki jest płytka , przejrzysta z kremowym piaskiem na dnie. Rzeka meandruje, przez krainę nieskończonych pełnych tajemnic lasów. Płynąc obcujemy z przyrodą i zwierzętami. Z powodzeniem możemy obserwować ptaki siedzące na gałęziach drzew i podziwiać rzadko spotykane gatunki roślin. Do dyspozycji będą 2 trasy: bardzo bezpieczna płytka trasa ( do 1 m głębokości) polecana osobom początkującym i rodzinom z dziećmi oraz trasa trudna dla zaawansowanych kajakarzy.
Teatr: „Skąd się wzięli ludzie o jasnych włosach” – w wykonaniu grupy Opowieści z walizki
Z krzewu do kieliszka – warsztaty domowego wyrobu wina(prezentują Arek Szałata i Wojtek Janczura)
Gra wiejska – interaktywna zabawa związania z życiem i dolą wiejskich kobiet
Koncert NIE TEN DZIEŃ – zamojski chór – grupa przyjaciół, zaprezentuje nam pieśni cerkiewne we wnętrzu gorajeckiej świątyni
Teatr: Opowieści z walizki: „O człowieku, który zwał się Nic” to opowieść inspirowana baśnią cygańska zanotowaną przez Jerzego Ficowskiego w zbiorze „Gałązka z drzewa słońca”. Kompilacja kilku bajek o biedzie i nędzy i ich wędrówkach po świecie i o szczęściu, które czasem kryje się na wyciągnięcie ręki. Opowieści towarzyszą pieśni romskie, częściowo pochodzące z grupy Bergitka Roma. Dziękujemy Teresie Mirdze za pomoc w pracy nad muzyką. Opowiada Joanna Sarnecka, śpiewa Aleksandra Rózga i Joanna Sarnecka, na gitarze gra Maciej Harna. Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Koncert Kuby Blokesza – „Babę zesłał Bóg” czyli piosenek o babach lipcowy bukiet. Kobiety od zarania były inspiracją dla mężczyzn. Wiersze wyśpiewane o kobietach, dla kobiet i przez nie, rozbrzmią podczas festiwalowej chwili dla piosenki literackiej.
Koncert BABSKIE GRANIE – zespoły oprócz swojego koncertu, specjalnie na Folkowisko przygotują piosenki w duetach – zespół ze wsi z zespołem z miasta. Dzięki temu powstanie nowa jakość i niepowtarzalna możliwość usłyszenia kooperacji muzycznych, których nie spotkacie nigdzie indziej. Działanie w ramach projektu „Kultura jest Babą”- Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
NIESPODZIANKA – zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy Samej
STROJONE (Kraków) – ” Szukamy, eksperymentujemy, badamy. Rodzima Słowiańszczyzna jest początkiem naszej podróży” – piszą o sobie członkinie krakowskiego zespołu śpiewaczego. Na Folkowisku wystąpią w kooperacji z paniami z Niespodzianki – KGW Krowica Sama
BLOKOWIOSKA (Katowice) – Białe śpiewy, czarne beaty. Zespół łączy digeridoo i biały śpiew, poruszając się między archaicznością i nowoczesnością.
HUDACY (Kolbuszowa) Hudacy to po rusnacku Muzykanci. W swojej muzyce, sposobie życia, ukochaniu gór, nawiązują do tego, co najpiękniejsze w Karpatach. Śpiewają w językach ich mieszkańców. Najczęściej jest to łemkowski/rusnacki i słowacki ze wschodu tego kraju.
Więcej informacji: www.folkowisko.pl