Koronka koniakowska zachwyca nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. W Koniakowie tradycja helkowania, czyli szydełkowania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Twórczynie ludowe prześcigają się nie tylko w tworzeniu nowych wzorów koronek, ale także w znajdywaniu nowych sposobów ich wykorzystania. Tak właśnie powstała kolekcja bielizny damskiej! Ręcznie i starannie wykonywane serwety i obrusy są piękne same w sobie, dlatego zasługują na odpowiednią oprawę, czyli opakowanie.
Autorką serii opakowań na serwety i obrusy koniakowskie jest Magdalena Waszak. Przykłady koniakowskiej twórczości to małe arcydzieła, dlatego też zaprojektowane opakowania są eleganckie, a także podkreślają ich niepowtarzalny charakter. Etykieta w formie metki wszytej w opakowanie podkreśla oryginalny charakter produktu. Cała identyfikacja, w tym logo powstały specjalnie na potrzeby projektu. Całość opiera się na prostym motywie konika zaczerpniętego z herbu Koniakowa oraz koronki umiejscowionej zamiast siodła. Kolorystyka opakowania ma na celu promowanie polskiej sztuki ludowej.
Całe opakowanie wykonane jest z papieru z nadrukiem wzoru koronki znajdującej się wewnątrz. Zastosowanie szycia zamiast klejenia wpływa na trwałość opakowania, jak i zwraca uwagę na jego indywidualny charakter. Opakowania po złożeniu zajmują niewiele miejsca, co wpływa na łatwość ich przechowywania u sprzedawców, jak i potencjalnych klientów. Po włożeniu koronki do środka bardzo łatwo się składa, a po zamknięciu powstaje atrakcyjna forma przestrzenna, która sprawia, że wraz z wyrobem koronkarskim staje się oryginalnym pomysłem na prezent.
Opakowanie jest ekologiczne, gdyż zostało wykonane w całości z papieru bez użycia kleju, który zastąpiono prostym przeszyciem. Ten zabieg podkreśla indywidualny i ręczny charakter zarówno koronek znajdujących się wewnątrz jak i opakowania. „Zależało mi na tym, by przenieść pewien sposób myślenia z produktu na opakowanie i podejść do niego z taką samą dbałością o detal” – dodaje artystka.
Projekt opakowań na serwetki koniakowskie Magdaleny Waszak powstał w 2012 roku. Jest to projekt koncepcyjny, który został stworzony w pracowni na UAP w Poznaniu pod opieką dr Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Autor projektu: Magdalena Waszak
Tags: etnodizajn