Katarzyna Kmita znana jest przede wszystkim z wycinanek stylizowanych na ludowe. Nie są to jednak tradycyjne wycinanki pochodzące z regionu łowickego czy kurpiowskiego. Artystka w umiejętny sposób potrafi połączyć ze sobą dwa różne światy. Ludowość i współczesność stanowią tutaj zgrany duet. W kształt tradycyjnej wycinanki wpleciony został dobrze znany motyw. Pojawia się postać z kreskówki, komórka, logo samochodu czy ikona popkultury. Kolorystyka dzieł jest intensywna, dominują czerwienie, błękity, żółcie i zielenie czyli barwy wykorzystywane w sztuce ludowej.
W każdym dziele zauważyć można powtarzającą się kompozycję; w czarny obrys wycinanki wpisany jest motyw pochodzący z popkultury. Kmita przetwarza na swój sposób wzory z wycinanek łowickich. Owszem, pojawiają się kwiaty, koguty, oranamenty znane z tych tradycyjnych wystrzyganek, ale artystka w umiejętny sposób potrafi je przekształcić. Jej prace są zazwyczaj dużych rozmiarów, średnica wycinanki sięga nawet 100 cm!
Katarzyna Kmita jest absolwentką Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu. Pierwsze prace powstały w 2004 roku, kiedy sztuka ludowa nie była jeszcze tak popularna jak dziś. Inspiracją do stworzenia pierwszysch wycinanek było kolekcjonerstwo domowe z lat ’80, na przykład puszki czy naklejki po CocaColi.
Cykl prac artystki odzwierciedla ciągle rosnące zainteresowanie kultury współczesnej ludowością. Prace zostały docenione na licznych wystawach w kraju i zagranicą.
Strona internetowa artystki: www.kasiakmita.com
Źródło zdjęć: www.kasiakmita.com
Tags: etnodizajn