W polskiej tradycji błogosławieństwo jakie dawali rodzice Młodej Parze było jednym z najważniejszych obrzędów weselnych. Zwyczaj przeważnie odbywał się w domu rodzinnym Panny Młodej, na krótko przed wyruszeniem do kościoła. Przed błogosławieństwem należy przygotować wodę święconą, kropidło i krzyż. Rodzice błogosławili młodych czyniąc znak krzyża, kropiąc wodą święconą, oddając przy tym swe dzieci w opiekę Boga. Miało to przynieść Młodej Parze w przyszłym życiu małżeńskim wzajemną miłość i dobrobyt oraz chronić od złego.
Para młoda klękając i pochylając głowy prosi rodziców o błogosławieństwo. Rodzice podchodzą kolejno i wykonując znak krzyża wypowiadają słowa: Błogosławię Cię w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen. Następnie kropią dzieci wodą święconą. Młoda Para dziękuje rodzicom za otrzymane błogosławieństwo.
Dawniej w Polsce była to uroczystość bardzo podniosła, której towarzyszyły liczne podziękowania i przeprosiny. Młoda Para dziękowała nie tylko swoim rodzicom, ale również rodzeństwu i dalszym krewnym.