Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach stanowi część Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – w miejscu gdzie odkryto wczesnopiastowski gród. Wielkopolski Park Etnograficzny gromadzi, zabezpiecza i eksponuje przedmioty i obiekty architektoniczne z obszaru Wielkopolski.
Pierwsze plany budowy skansenu w Poznańskiem powstały pod koniec lat 40. XX wieku. Pomysł ten nie został jednak zrealizowany. Idea ta jednak pozostała żywa, ostatecznie budowę skansenu rozpoczęto w 1975 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się w 1982 roku.
Stałą wystawę muzeum stanowią obecnie 53 (docelowo 70) obiekty architektury wiejskiej: głównie chałupy, budynki inwentarskie i stodoły zestawione wokół owalnego placu w różnej wielkości zagrody, które na obszarze 21 ha — wraz z zespołem dworsko-folwarcznym, osiemnastowiecznym kościołem i pojedynczymi obiektami rzemiosła wiejskiego — tworzą układ przestrzenny zbliżony do naturalnej wsi wielkopolskiej z połowy XIX wieku. Na dzień dzisiejszy jest to jeden z najbardziej czytelnych układów tradycyjnej wsi nie tylko wśród skansenów polskich, ale i europejskich. Najmłodszy budynek pochodzi z 1935 roku a najstarsze elementy datowane są na rok 1602. W zespole dworskim oraz w części budynków znajduje się ekspozycja muzealna prezentująca przedmioty codziennego użytku ilustrujące rolnicze i rzemieślnicze życie.
Kontakt:
Wielkopolski Park Etnograficzny
Dziekanowice 23
62-261 Lednogóra
tel. (61) 427 50 10, wew. 340
Strona internetowa:
www.lednicamuzeum.pl
Źródło zdjęcia:
www.lednicamuzeum.pl
Tags: skanseny