Rzeźby Antoniego Rząsy w opactwie tynieckim
Wystawa Antoni Rząsa. Rzeźba na krużgankach opactwa tynieckiego jest drugą wystawą organizowaną w ramach obchodów Roku Antoniego Rząsy.
Te same rzeźby, co prezentowane w Tyńcu, wiosną tego roku eksponowane były w murach jednej z najstarszych rzymskich bazylik Santo Stefano Rotondo. Wystawa nosiła tytuł Il ritorno (Powrót).
W 1962 roku Antoni Rząsa odbył jedyną w swoim życiu podróż artystyczną. Przemierzył ponad cztery tysiące kilometrów, odwiedzając najważniejsze włoskie miasta. Po powrocie do Zakopanego, poruszony tym, co zobaczył, przez pół roku nie mógł rzeźbić.
Podróż do Włoch była dla niego niezwykle ważnym doświadczeniem. Zachowując wrażliwość ukształtowaną przez kulturę pogranicza, zainspirowany polską sztuką ludową i prawosławnymi ikonami, a także sztuką dającą początek europejskiej kulturze chrześcijańskiej a więc czerpiąc z tradycji Antoni Rząsa stworzył dzieło na wskroś nowoczesne.
Prezentowane rzeźby doskonale wpisują się w charakter Opactwa Benedyktynów w Tyńcu najstarszego klasztoru w Polsce, stanowiącego kolebkę tradycji chrześcijańskiej na ziemiach polskich, będącego symbolem jedności Europy, w którym dewiza Ora et labora (Módl się i pracuj) pozostaje żywa od wieków.
Wystawa czynna do końca października 2010
Codziennie w godz.: 10.00–18.00
Organizatorzy:
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Benedyktyński Instytut Kultury Chronić dobro
XI Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej Bobowa 2010 6-10 października 2010 r |