50. Jubileuszowy Konkurs „Malowana Chata”oraz X Święto Truskawki, Zalipie 31.05-02.06.2013
Od 31 maja do 2 czerwca (piątek-niedziela) w podtarnowskim Zalipiu gospodynie wraz z całymi rodzinami staną w szranki z pędzlami w ręku, by jak co roku rywalizować o tytuł najpiękniejszej „Malowanej Chaty” we wsi. Najstarszy i wyjątkowy konkurs sztuki ludowej w Polsce obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Tego nie można przegapić! Warto przyjechać do Zalipia, gdzie z okazji jubileuszu czeka na was mnóstwo atrakcji.
Program
31 maja – 1 czerwca – objazd i ocena malowanych zagród przez Komisję Konkursową
2 czerwca
11:00 – Msza Święta w Kościele Parafialnym w Zalipiu
14:30 – Ogłoszenie wyników Jubileuszowego 50. Konkursu „Malowana Chata”
15:30 – Festyn Ludowy:
Występy artystyczne i konkursy:
* Koncert zespołu „Promyki Krakowa”
* Konkurs na „Najszybszego Szypułkowicza”
* Konkurs „Wiedzy o truskawce”
* Zespół „Alfiki” zabawy i piosenki dla dzieci
* Występ zespołu wokalno muzycznego „Art Event Band”
* Koncert Tarnowskiego Chóru GOS.PL
* Występ zespołu cygańskiego „Kałe Jakha”
19:30 – Gwiazda Wieczoru – Kabaret „KaŁaMasz”
(aktorzy serialu „Ranczo”)
* Koncert zespołu rockowego „Suchy Chleb Dla Konia”
*Zabawa taneczna – gra zespół „Gabi Band”
Dodatkowo:
* kiermasz kulinarny
*wystawa rękodzieła ludowego i artystycznego
*atrakcje dla dzieci
*stoiska gastronomiczne
O zalipiańskim zwyczaju:
Zwyczaj malowania domów w Zalipiu w kwiatowe wzory narodził się pod koniec XIX w. i – dzięki konkursowi – przetrwał do dziś. Zalipiańskie gospodynie kontynuują wiekową tradycję i co roku na wiosnę zdobią swoje chaty ornamentami kwiatowymi przypominającymi ludowe hafty. Kolorowe Zalipiańskie chaty nie mają sobie równych w świecie. Konkurują ze sobą pomysłowością form ornamentalnych oraz kunsztem technik malarskich.
Organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie Konkurs przyciąga corocznie wielu turystów z Polski i całej Europy. W jubileuszowej edycji każdy będzie mógł podziwiać rywalizację około 80 ludowych twórców. Do konkursu malarki przystępują z całymi rodzinami, z Zalipia oraz kilku okolicznych miejscowości. W ciągu dwóch dni jury objeżdża współzawodniczące gospodarstwa i ocenia domy zgłoszone do konkursu. Finał połączony z ludowym festynem odbywa się trzeciego dnia w Domu Malarek w Zalipiu. Komisja przyznaje nagrody zgodnie z regulaminem w trzech kategoriach: za malatury nowe, wykonane specjalnie na konkurs, za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne oraz za upowszechnianie sztuki ludowej. Konkursowi towarzyszą rozmaite wydarzenia artystyczne – wystawy, warsztaty edukacyjne, występy zespołów regionalnych i szereg atrakcji dla dzieci.