Wielu z nas pamięta czasy kiedy odrębność kulturalna była czymś negatywnie odmiennym. Kaszubszczyzna postrzegana była przez wielu nie jako oryginalność ale jako inność. Jeszcze do niedawna młodzi ludzie wcale nie chlubili się swoim kaszubskim pochodzeniem. Nie wszyscy chętnie sięgali po kaszubski alfabet, nie wszyscy chętnie chcieli się uczyć języka kaszubskiego. To wszystko jednak minęło. Okazuje się, że kaszubskie jest modne, folk jest trendy i na topie. Widać to w modzie, która zaczerpnęła swoje inspiracje we wzorach ludowych, ubarwiając nimi stylizacje, zauważyć to można w muzyce, która sięga nie tylko po instrumenty ludowe, ale także. Artyści zaczynają wykorzystywać znane fragmenty folkowej muzyki ludowej w swojej twórczości. Kaszubski rozbrzmiewa w Radio Kaszëbe, któredziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem jako nowoczesne dwujęzyczne radio, rozszerzając od jakiegoś czasu swój zasięg. Kultura kaszubska zaczyna żyć i jej istnienie przejawia się na wielu płaszczyznach współczesnej kultury. Kaszubszczyzną świetnie się bawią młode osoby w bardzo współczesny sposób – choćby poprzez udział i aktywność na Facebooku, gdzie pisze się po kaszubsku. “Kaszëbsczi Idol” to kolejny przejaw nowej odsłony tej kultury.
To co najbardziej kojarzy się z Kaszubami turystom, to wzory haftu kaszubskiego. Może się wydawać, że są one esencją wszystkiego, co ściąga tę kulturę do skansenu, muzeum, kojarzy z prostym folklorem i odciąga od współczesności. Tymczasem jest wręcz odwrotnie. Wiele osób korzysta z tego oblicza Kaszub i inspiruje się nie tylko wzorem haftu aby tworzyć nowe „dizajnerskie” projekty.
Kultywuje się dziedzictwo Kaszub w nowej odsłonie ale nie tylko, bo często sięga się do korzeni. Mało doceniane do tej pory rękodzieło zyskuje na popularności. Modnie jest mieć coś folkowego w domu i na sobie. „Etnodizajn” to nie snobizm ale przejaw hołdu dla dziedzictwa kulturowego. Okazuje się, że kochamy Kaszuby wraz z całym ich dorobkiem. Okazuje się, że Kaszuby są skarbnicą inspiracji, modnych inspiracji.
Jestem rodowita Kaszubką, wychowaną na małej wsi Kaszubskiej, mocno związaną z moim regionem jego tradycjami i twórczością, także moja wielka chęć utworzenia takiej Galerii bierze się również z wielkiej miłości do tego regionu. Produkty które tworzę wyróżnia to, że tradycyjny kaszubski haft naturę wykorzystuję jako motywy w nowoczesnej biżuterii oraz na przedmiotach ozdobnych i codziennego użytku takich jak meble, ubrania, obrazy i różnego rodzaju akcesoria. Łączę tradycję z nowoczesnością używając przy tym różnych technik takich jak: malarstwo, grafika, haft, szyję ubrania, torby i inne przedmioty. Moja twórczość jest połączeniem tradycyjnych wzorów z nowoczesnym designem. Moja twórczość jest połączeniem tradycyjnych wzorów z nowoczesnym designem, jest to „świeże” spojrzenie na dawną sztukę ludową, tradycję, naturę, chcę pokazać jak świetnie można mieszać „stare z nowym”, jak pięknie wyglądają wnętrza z kaszubskimi elementami.
Galeria Farwa to miejsce, które skupia również innych twórców i artystów Kaszubskich zarówno tych młodych jak i starszych, którzy tworzą przepiękną sztukę i rękodzieło, które często jest mało dostępne do zakupu przez Internet.
Galeria i Pracownia Kaszubskiego Designu – tradycja i nowoczesność w przedmiotach takich jak biżuteria, akcesoria, ubrania i przedmioty wnętrzarskie i edukacyjne przy użyciu różnych technik.
Warsztaty artystyczne, gdzie spotykamy się z kulturą i tradycją kaszubską dostosowane do wieku uczestników.
FARWA.PL
Tekst oprac. Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby